Stomatologia zachowawcza
Stomatologia zachowawcza to przede wszystkim profilaktyka (higiena jamy ustnej, lakowanie, fluoryzacja) i leczenie próchnicy, zwalczanie nadwrażliwości zębów oraz odbudowa zębów po urazach.
Próchnica zębów jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą narządu żucia, dotykającą każdego z nas, zarówno dorosłych jak i dzieci. Do występowania próchnicy przyczyniają się głównie bakterie rozwijające się w płytce nazębnej, nieprawidłowa higiena jamy ustnej i niewłaściwa dieta. Nieleczona próchnica prowadzi do stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych a nawet do utraty zębów, natomiast wcześnie wykryta może ulec zatrzymaniu na skutek procesów remineralizacyjnych. Najlepszą i zarazem najskuteczniejszą metodą w procesie profilaktyki próchnicy jest regularne mycie zębów przy użyciu miękkiej szczoteczki, jednocześnie zwracając szczególną uwagę na technikę szczotkowania (okrężne ruchy), oraz dobranie odpowiedniej pasty.
Lakowanie
Lakowanie zębów (uszczelnianie bruzd) to całkowicie bezbolesny zabieg profilaktyczny, który polega na uszczelnianiu bruzd i szczelin w zębach lakiem szczelinowym (uszczelniaczem bruzd). Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją budowę są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie zębów i oczyszczanie resztek pokarmu za pomocą szczoteczki do zębów, co sprzyja rozwojowi ognisk próchnicy. Dzięki lakowaniu eliminujemy możliwość rozwoju bakterii w trudno dostępnych miejscach a tym samym zmniejszamy ryzyko wystąpienia próchnicy. Lakowanie powinno być wykonane tuż po wyrżnięciu zębów zanim nastąpi proces demineralizacji i powstawania próchnicy. Lekarz stomatolog przeprowadza zabieg zarówno w zębach stałych jak i mlecznych. Może to nawet w 90% zredukować próchnicę zębów. Zalakowane zęby należy kontrolować podczas wizyt kontrolnych, podczas których lekarz dentysta sprawdza stan zębów i szczelność laku.
Fluoryzacja
Wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę można uzyskać poprzez fluoryzacje. Zabieg fluoryzacji polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów, żeli i lakierów fluorkowych lub nanoszeniu na powierzchnie zębów specjalnej pianki. Uwalniany ze stosowanych preparatów fluor hamuje wzrost bakterii oraz jest wbudowywany w szkliwo wzmacniając jego strukturę, co czyni ząb bardziej odpornym na działanie kwasów, które powstają w jamie ustnej podczas posiłków. Zabieg fluoryzacji należy przeprowadzić już u najmłodszych, powtarzać kilka razy, a po wypadnięciu zębów mlecznych kontynuować aż do osiągnięcia wieku dojrzałości.
Nadwrażliwość zębów
Nadwrażliwość zębów jest problemem, który dotyczy ludzi w różnym wieku i charakteryzuje się bólem o zróżnicowanym stopniu intensywności. Ból pojawia się najczęściej podczas spożywania słodkich, zimnych i kwaśnych pokarmów oraz przy szczotkowaniu zębów. Nadwrażliwość może dotyczyć pojedynczych zębów, jak i całych łuków zębowych. Przyczynami nadwrażliwości mogą być urazy zębów (mikrouszkodzenia), bruksizm (zgrzytanie zębami), zbyt intensywne szczotkowanie za pomocą twardej szczoteczki, choroby dziąseł, palenie papierosów i przebyte zabiegi stomatologiczne. Leczenie zachowawcze nadwrażliwości to stymulacja mineralizacji (preparaty do płukania jamy ustnej, nakładki żelowe), fluoryzacja (pokrycie zębów preparatem zawierającym fluor), impregnacja (pokrycie zębów preparatem niwelującym nadmierną wrażliwość zębów) i wypełnienia kompozytowe.
Urazy zębów
Urazy zębów najczęściej dotykają dzieci, ale zdarzają się również osobom dorosłym, np. podczas uprawiania sportu i w wypadkach komunikacyjnych. Uszkodzenia zębów mogą mieć różne formy, ale w każdym przypadku ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego w celu uzyskania pomocy i porady. W zależności od postaci urazu ząb często można uratować leczeniem zachowawczym.