Periodontologia
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Ze względu na schorzenie najczęściej z nią identyfikowane określana jest często jako parodontologia (parodontoza).
Schorzenia periodontologiczne są najczęściej chronicznymi stanami zapalnymi obejmującymi dziąsło, kość wyrostka i ozębną.
Nawet przy braku objawów ostrego zapalenia (zaczerwienienie, krwawienie, obrzęk dziąsła) choroby przyzębia powodują zmiany w postaci kieszonek przyzębnych i ubytków kości, co ostatecznie może prowadzić do utraty zęba.
Periodontopatie skutkują nie tylko zmianami w przyzębiu, ale także wpływają na przebieg chorób ogólnych, np. cukrzycy, czy chorób układu sercowo-naczyniowego.
Leczenie chorób przyzębia możemy podzielić na trzy fazy: leczenie wstępne, podstawowe i podtrzymujące.
Leczenie wstępne obejmuje diagnostykę, instruktaż dotyczący higieny jamy ustnej, piaskowanie zębów (usuwanie osadu i przebarwień koron zębowych), skaling (mechaniczne oczyszczenie powierzchni zębów) oraz zmotywowanie pacjenta do szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej.
Do leczenia podstawowego zaliczamy analizę i korektę zgryzu, skaling poddziąsłowy, farmakoterapię, unieruchomienie stałe lub czasowe zębów (szynowanie zębów) oraz zabiegi chirurgiczne np. kiretaż, zabiegi na wędzidełkach jak frenulektomia i frenulotomia i inne.
Po właściwym leczeniu parodontologicznym następuje leczenie podtrzymujące, które ma na celu zachowanie stanu tkanek przyzębia osiągniętego w wyniku poprzednich dwóch faz leczenia.