Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny
lek. stom. Włodzimierz Zemowski
(+48) 602-485-381
Śr, Pt: 9.00 - 15.00
30-048 Kraków

Leczenie ortodontyczne

Home  /  Zakres usług  /  Leczenie ortodontyczne

Ortodoncja

Współczesna ortodoncja zajmuje się prostowaniem zębów, poprawą stanu przyzębia oraz zapobieganiem i leczeniem zaburzeń narządu żucia u dzieci i dorosłych. Leczenie ortodontyczne to ingerencja w pozycje tkanek miękkich, kości, a przez to również zmiana profilu pacjenta. Jest to zatem nie tylko likwidacja problemów zdrowotnych, ale także problemów natury estetycznej.

W dzisiejszych czasach ładny uśmiech to część kreowania wizerunku, nieodzowny element gwarantujący sukces.

Nie ma ściśle określonego przedziału wiekowego, w którym prowadzi się leczenie ortodontyczne. Do ortodonty najczęściej trafiają dzieci w wieku 8-12 lat, kierowane przez pediatrę, lekarza stomatologa, laryngologa lub logopedę. Współczesne metody pozwalają na skuteczne leczenie ortodontyczne także osób dorosłych. Również osoby starsze bywają pacjentami ortodonty, gdyż często należy najpierw poprawić zgryz by uzyskać zadowalające efekty leczenia protetycznego.

 

Leczenie ortodontyczne

W leczeniu ortodontycznym stosuje się aparaty ruchome i stałe. Aparaty ruchome (samodzielnie wkładane i wyjmowane przez pacjenta) są przeznaczone dla dzieci. Składają się z elementów akrylowych i elastycznych oraz drucianych klamer, sprężyn i łuków. W zależności od typu leczonej wady stosowane są aparaty jedno lub dwuszczękowe. Efektywność oraz długość leczenia są ściśle uzależnione od współpracy z pacjentem. Aparaty są skuteczne, o ile zostaną zastosowane w odpowiednim momencie rozwoju, ich konstrukcja będzie właściwa, a pacjent będzie sumiennie przestrzegał zaleceń lekarza. Należy jednak pamiętać, że aparaty ruchome nie służą do idealnego ustawienia zębów i nie jest to przy ich pomocy możliwe. Ten cel można osiągnąć jedynie aparatem stałym po zakończeniu fazy wzrostu.

Aparaty stałe (metalowe, porcelanowe, krystaliczne) są mocowane bezpośrednio na zębach i służą do leczenia pacjentów we wszystkich grupach wiekowych, również dorosłych. Składają się z zamków i pierścieni oraz elementów dodatkowych. Cechują się dużą precyzją i wytrzymałością. Współpraca pacjenta polega przede wszystkim na utrzymaniu prawidłowej higieny, natomiast aktywacja aparatu dokonywana jest podczas wizyt kontrolnych.

Po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym następuje okres stabilizacji (retencji), który trwa minimum połowę aktywnego okresu leczenia ortodontycznego. Oczekiwane efekty stabilizacji osiągamy dopiero po kilku latach. Stosowane są dwa typy aparatów: retainer przyklejony na stałe od wewnętrznej strony zębów (najczęściej od kła do kła) oraz ruchomy retainer, tj. indywidualna ruchoma płytka. Czasami wymagane jest zastosowanie dwóch typów retencji jednocześnie. Etap stabilizacji jest równie ważny jak aktywny okres leczenia i wymaga wizyt kontrolnych.