Endodoncja
Leczenie endodontyczne, zwane popularnie leczeniem kanałowym, polega na usunięciu chorej miazgi z wnętrza korony i korzeni zęba oraz wprowadzeniu na jej miejsce specjalnego materiału.
Infekcja miazgi zębowej, w skład której wchodzą nerwy i naczynia jest przyczyną bólu zębów, zarówno tych ostrych, bardzo silnych, jak i tych przewlekłych, ciągnących się tygodniami i miesiącami.
W przypadku stanów zapalnych miazgi zęba wnikają do niej bakterie, toksyny bakteryjne, tworzą się ogniska zapalne, a w konsekwencji miazga obumiera lub ulega rozpadowi zgorzelinowemu. Niezbędne jest wówczas dokładne jej usunięcie, a następnie mechaniczne i chemiczne oczyszczenie komory i kanałów oraz ich wypełnienie.
Niedokładnie leczone kanałowo zęby są przyczyną zmian zapalnych w obrębie otaczających je kości, a w konsekwencji ich zniszczenia, co nie zawsze jest odczuwalne dla pacjenta. Niestety, dopiero zaostrzenie stanu zapalnego i ogromny ból zmusza do odwiedzenia lekarza w gabinecie stomatologicznym, a wtedy często okazuje się, że zęby wcześniej leczone kanałowo wymagają ponownej interwencji. Po powtórnym dokładnym opracowaniu kanałów i szczelnym ich wypełnieniu zmiany zapalne wokół wierzchołka korzeni w kości w większości przypadków cofają się.