Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny
lek. stom. Włodzimierz Zemowski
(+48) 602-485-381
Śr, Pt: 9.00 - 15.00
30-048 Kraków

Nowości

Hemisekcja zęba

Techniki współczesnej stomatologii

 

Odpowiednie przygotowanie chirurgiczne zębów pacjenta może sprawić, że staną się filarem przyszłych protez stałych i ruchomych. Hemisekcja jest odpowiednim zabiegiem dla zębów dwu- i trójkorzeniowych. Jest to jedna z technik współczesnej stomatologii, która nastawiona jest na maksymalne zachowanie naturalnego uzębienia pacjenta.

 

Wskazania do zabiegu

 

Hemisekcja to zabieg stomatologiczny, który polega na częściowym usunięciu zęba. Jest on zalecany w przypadku gdy anatomia zęba nie pozwala na przeprowadzenie radykalnego leczenia zachowawczego lub kiedy okazało się ono nieskuteczne. Wskazaniem periodontologicznym do przeprowadzenia tego zabiegu są izolowane głębokie kieszonki kostne przy jednym korzeniu, najczęściej zębów trzonowych dolnych, gdy drugi korzeń nie jest objęty zanikiem kości. Ponadto, występuje też grupa wskazań endodontycznych takich jak: nietypowa budowa anatomiczna korzenia zęba, uniemożliwiająca leczenie zachowawcze (np. obliteracja, lejkowaty wierzchołek, przebieg kanału korzenia uniemożliwiający wprowadzenie instrumentu), niepowodzenie leczenia endodontycznego (np. złamanie instrumentu, przepełnienie kanału). 

 

Inne wskazania obejmują ubytki (próchnicowe oraz te niepróchnicowego pochodzenia), wewnętrzną oraz zewnętrzną resorpcję korzenia, złamanie zęba – głównie pionowe, złamanie kości szczękowej oraz konieczność skrócenia łuku zębowego w przebiegu leczenia ortodontycznego. Istnieje także grupa przeciwwskazań do zabiegu, która uwzględnia między innymi zły stan ogólny pacjenta, złą higienę jamy ustnej czy nieprawidłowo wypełniony kanał korzeniowy. Przed rozpoczęciem procedury kluczowa jest także diagnostyka radiologiczna. Dopiero podstawie tych badań, dentysta może podjąć ostateczną decyzję czy ząb nadaje się do zabiegu.

 

Przebieg 

 

Zabieg hemisekcji rozpoczyna się od leczenia endodontycznego. Następnie, przecina się część koronową zęba do poziomu dziąsła – cięcie przeprowadza się kosztem części usuwanej.   Kolejno, dokonywana jest ekstrakcja części koronowej, przecięcie części korzeniowej i jej usunięcie. Na koniec zabiegu, pozostałe części korzenia, a także ostre brzegi zostają wygładzone. Ten element procesu wykonuje się z uwzględnieniem konieczności gładkiego przejścia części korzeniowej do koronowej zęba. 

 

W trakcie trwania hemisekcji należy wykonać kontrolę radiologiczną – najpierw po pierwszym etapie (czyli skróceniu części koronowej), a obowiązkowo po zakończonym zabiegu. Premolaryzacje rozpoczyna się od oszlifowania zęba. W szczycie rozwidlenia dokonuje się przecięcia, a następnie usuwa nawisy i przeprowadza kontrolę radiologiczną. 

 

Konsekwencje i znaczenie hemisekcji

 

Zaraz po zakończeniu gojenia należy podjąć leczenie protetyczne. W bardzo trudnych przypadkach periodontologicznych należy odczekać do momentu regeneracji kości. Najczęściej stosowanymi uzupełnieniami protetycznymi są  wkłady koronowo – korzeniowe, które służą jako filary protez stałych lub podpórki korzeniowe w procesach ruchomych. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym..Stomatolog przekazuje szereg zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej po zabiegu oraz ewentualnych leków przeciwbólowych. 

 

Zabieg ten pozwala na zachowanie części zęba, który jest kwalifikowany do usunięcia. Wykonywanie go jest pożyteczne, gdyż pozostawione fragmenty zębów prawidłowo wykorzystane w odbudowie protetycznej zapewniają integrację łuku zębowego.  Zabiegi hemisekcji rozszerzają zakres dostępnych lekarzowi środków w postępowaniu terapeutycznym. Procedura ta jest przykładem współczesnej techniki stomatologicznej, która pozwala na maksymalne zachowanie naturalnego uzębienia pacjenta.